Rajd Granica 2024

DZIŚ JEST POJUTRZE
Rajd Granica to jedna z najbardziej rozpoznawalnych harcerskich wydarzeń na Dolnym Śląsku. Jest to wydarzenie, które przyciąga także ludzi z całej Polski. Rajd Granica jest przedsięwzięciem, podczas którego młodzież wraz z opiekunami ma szanse na doskonalenie umiejętności uprawiania turystyki kwalifikowanej, poznawanie ciekawych miejsc, a także budowanie pozytywnych wartości współpracy w zespole przy zmaganiu się z ciężkimi, górskimi warunkami turystycznymi. Podczas rajdu, grupy młodzieży i dzieci wspólnie wędrują po Karkonoszach, Górach Izerskich oraz Rudawach Janowickich.

KOMENDA RAJDU GRANICA 2024

RAJD GRANICA 2024
Idea rajdu

„DZIŚ JEST POJUTRZE”.

W szacunku do historii naszej organizacji i każdego z harcerskich poprzedników, idziemy dalej. Jesteśmy w „pojutrze” – mamy to, o co ONI walczyli. Jesteśmy wykształceni, swobodnie posługujemy się ojczystym językiem, żyjemy bezpiecznie i wygodnie.

Jak więc możemy kontynuować myśl, wykształconą przez Aleksandra Kamińskiego?

Program DZIŚ-JUTRO-POJUTRZE opierał się na wychowaniu w ideałach braterstwa i służby. Współpracy, wzajemnego zaufania, gotowości spoglądania na świat przez pryzmat potrzeb innych osób. To właśnie te wartości niesiemy dalej.

Czym jest dla nas dziś służba? Na czym powinna się ona opierać?

Służba, która jest częścią wychowania harcerskiego, to umiejętność dostrzegania. To otwarte oczy, to pytanie: jak mogę pomóc? To obserwowanie otoczenia i dostrzeganie tych najbardziej codziennych sytuacji.

Ta SŁUŻBA to nie tylko zryw, kiedy proszą. To przede wszystkim poryw serca, kiedy nie proszą, a kiedy potrzebują. To nie kolejne odznaczenia i sława. To ciche podanie ramienia starszej osobie, zareagowanie na zauważone krzywdzenie.

Ta SŁUŻBA to patriotyzm – zaangażowanie w akcje społeczne, szacunek do otaczającej nas natury i infrastruktury. To podniesienie papierka leżącego na ulicy, stały kontakt
z lokalnymi organizacjami i gotowość podjęcia wspólnych działań.

W naszym POJUTRZE nie ma potrzeby wielkich poświęceń – nie stawiamy na szali własnego życia. Potrzeba jednak wielkich serc, wpatrzonych w innych. Rąk z zakasanymi rękawami, gotowymi do małych, ale częstych, czynów. Oczu otwartych na niewypowiedziane prośby. I uszu słyszących ciche wezwania.

Dziś jest POJUTRZE, a to pojutrze jest w naszych rękach.

LINKI DO ZGŁOSZEŃ:

TRASA I – harcerska