Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro!

Dziś rozpoczął się Zlot Związku Harcerstwa Polskiego GDAŃSK 2018. Na Wyspie Sobieszewskiej pojawiło się 15 tysięcy harcerzy z całej Polski. Na zlocie goszczą również skauci z zagranicy, którzy wspólnie z harcerzami świętują nie tylko 100-lecie ZHP, ale także 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Miasteczko Zlotowe zajmuje powierzchnię 100 ha, na jego terenie znajdują się Chorągwiane Gniazda, plenerowe sklepy sieci Biedronka, węzły sanitarne, punkty pierwszej pomocy i punkty gastronomiczne oraz dwie sceny plenerowe, na których wieczorami będą odbywać się koncerty muzyczne i inspirujące spotkania. Każda Chorągiew przygotowała dla uczestników wieczorne zajęcia programowe, które są uzupełnieniem programu modułowego.

Przed uczestnikami szereg wypraw, warsztatów, gier i sporo wyzwań do podjęcia. Ideą zlotu jest zainspirowanie i przygotowanie uczestników do zmieniania świata na lepsze, bez czekania na odpowiedni moment, ponieważ tak jak mówi hasło tegorocznego zlotu, przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro! A to wszystko dzięki specjalnemu programowi modułowemu, składającego się z następujących elementów: dziedzictwo, cywilizacja, źródło, służba, kalejdoskop, natura i rozwój. Każdy moduł trwa jeden dzień. Moduł DZIEDZICTWO odkrywa dorobek kulturowo-historyczny Gdańska, a CYWILIZACJA pokazuje w jaki sposób można korzystać z nauki i współczesnej techniki. ŹRÓDŁO to przygody na wodzie, natomiast SŁUŻBA to ekspedycje z misją pomocy społeczności lokalnej. KALEJDOSKOP to dzień pełen różnorodności, w którym uczestnicy mogą odwiedzić gdańskie muzea, patrolami zwiedzić zakamarki miasta lub spędzić miły wieczór na plaży wsłuchując się w szum morza. NATURA to wędrówki po Wyspie Sobieszewskiej i poznanie lokalnej fauny i flory, a z kolei ROZWÓJ to moduł wzbogacający uczestników o wiedzę na temat globalnych problemów, z którymi obecnie zmaga się ludzkość. Program modułowy przygotowywany jest przez główny sztab organizacyjny Zlotu Gdańsk 2018.

Harcerze i zuchy Chorągwi Dolnośląskiej przybyli dzisiaj pełni nadziei na udane wakacje i przekonani, że przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro. Dolnośląskie Gniazdo tworzy blisko 650 osób, które przez najbliższe 10 dni będą korzystać z zajęć tematycznych. Realizując program uczestnicy nabędą nowe umiejętności i wzmocnią harcerskiego ducha, by z pasją budować rodzime środowiska.

Sztab programowy Dolnośląskiego Gniazda przygotował dla wszystkich uczestników zlotu atrakcje w postaci warsztatów tkackich, szklarskich, wikliniarskich oraz plastycznych, podczas których harcerze będą samodzielnie wykonać swojego anioła stróża, bombkę i plakietkę.

Na terenie programowym Gniazda Dolnośląskiego znajduje się przedszkole zlotowe, w którym na najmłodsze dzieci czekają baseny z piłkami, zjeżdżalnie, wodne kule i wiele innych atrakcji przygotowanych przez animatorów opiekujących się maluchami.

Dodatkowo, media Gniazda Dolnośląskiego przygotowały program Młodych Korespondentów, dzięki któremu dolnośląscy harcerze będą mogli opowiedzieć o tym jakie przygody przeżywają na Zlocie, co czują i jak się bawią podczas najważniejszej harcerskiej imprezy tego stulecia.

Related Posts

Skip to content