„Naszpikowani braterstwem”– akcja DKMS & ZHP & Razem do szpiku

Co 27 sekund na świecie, ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, tzw. bliźniaka genetycznego. Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, który obchodzony jest 28 maja, zapraszamy do przeprowadzenia w lokalnych miejscowościach akcji rejestracji do banku potencjalnych dawców szpiku kostnego.

W Związku Harcerstwa Polskiego, na co dzień wspieramy w wychowywaniu tysiące harcerek i harcerzy. Jako organizacja młodzieżowa staramy się uwrażliwiać młode pokolenie na problemy i wyzwania dzisiejszego świata. Wspólnie szukamy rozwiązań i podajemy pomocną dłoń tym, którzy tego potrzebują. Z globalnej potrzeby narodził się projekt, realizowany we współpracy ZHP, DKMS oraz Fundacji „Razem do szpiku”, czyli akcja organizacji Dnia Dawcy Szpiku w lokalnych środowiskach.

28 maja obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi, to właśnie w poprzedzający weekend, czyli 24-26 maja, zachęcamy do podjęcia wyzwania i zorganizowania tej wyjątkowej akcji w swoim mieście, na biwaku, zlocie czy w miejscowej galerii handlowej. Chcemy wspólnie przeprowadzić jak najwięcej akcji rejestracji potencjalnych dawców i tym samym rozprzestrzenić harcerską iskrę braterstwa! Niech niesie się ona przez całą Polskę!

Dlaczego warto wziąć udział?

Bo każdy z nas może być bohaterem dla kogoś, kto potrzebuje pomocy. Dzień Dawcy Szpiku to nie tylko wydarzenie – to szansa na uratowanie czyjegoś życia. Często jedynym sposobem na walkę z chorobą krwi jest przeszczepienie szpiku od odpowiedniego dawcy. Wasze zaangażowanie może być nową nadzieją dla osób borykających się z tą chorobą.

Jak zorganizować akcję w 4 krokach?

To proste!

 1. Zbierzcie zastęp, patrol lub grupę instruktorów.
 2. Wybierzcie miejsce, może być to wasza szkoła, lokalna galeria lub deptak miejski. A może akcja będzie mogła się odbyć podczas waszej zbiórki, biwaku lub zlotu?
 3. Znajdźcie dogodny termin, sugerujemy, by było to między 24 a 26 maja 2024 r.
 4. Zgłoście chęć organizacji akcji przez dedykowaną stronę (https://www.dkms.pl/dzialaj/dolacz-do-akcji/zhp-do-szpiku). Po przesłaniu formularza skontaktuje się z wami pracownik DKMS i przeprowadzi was przez cały proces organizacji.

Wyjątkowy trop

Wspólnie z DKMS oraz Razem do szpiku, przygotowaliśmy dla harcerzy i harcerek wyjątkowy trop „Naszpikowani braterstwem”.

 • Dowiedzcie się jakie instytucje działają w Polsce na rzecz osób chorych na nowotwory krwi oraz jakie organizacje prowadzą rejestr i bazę potencjalnych dawców szpiku. Poznajcie statystyki dawców i biorców szpiku, metody oddawania szpiku oraz sposoby rejestracji do baz potencjalnych dawców szpiku. Zapoznajcie się z listą chorób wykluczających zostanie potencjalnym dawcą szpiku.
 • Podejmijcie różnorodne zadania na rzecz promowania idei bycia potencjalnym dawcą szpiku np.:
  • zapiszcie się do bazy potencjalnych dawców szpiku (oczywiście w przypadku braku przeciwskazań medycznych) – dajcie osobisty przykład,
  • nawiążcie współpracę z organizacją zajmującą się prowadzeniem bazy potencjalnych dawców szpiku np. Fundacją DKMS,
  • zorganizujcie „Dzień Dawcy Szpiku” – akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku (np. w swojej szkole, podczas zlotu hufca lub innych hufcowych wydarzeń) – to jest bardzo łatwe, a przez cały proces przeprowadzi was pracownik Fundacji (lub innej organizacji prowadzącej bazę potencjalnych dawców szpiku),
  • zorganizujcie wśród znajomych, przyjaciół i rodziny akcje rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpików.
 • Na koniec podsumujcie to, jak wasze działanie wpłynęło na poszerzenie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego? Czy możecie kontynuować je dalej, aby szerzyć ideę braterstwa szpiku? Jakimi sukcesami możecie się pochwalić w tym obszarze? Zadziałajcie też w hufcu – może dobrym pomysłem będzie forma adresowana do wędrowników poświęcona tematyce braterstwa w odniesieniu do bycia potencjalnym dawcą szpiku?

Kartę tropu znajdziesz tutaj: link

Pamiętajcie, że nawet najmniejszy gest może mieć ogromne znaczenie dla kogoś, kto potrzebuje pomocy. Dlatego czekamy na wasze zaangażowanie i wsparcie! Razem możemy zdziałać naprawdę wiele!

Related Posts

Leave a Reply

Skip to content