Rok 2024 ogłoszony został przez Senat RP jako Rok Edukacji Ekonomicznej.

Inicjatywa ta powstała we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości, Polskim Towarzystwem Ekonomicznym, Fundacją GPW, Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Czepczyński Family Foundation, by poszerzać horyzonty młodych ludzi poprzez edukację ekonomiczną, czyli: uczenie zarządzania finansami, nauka, a także promowanie postaw przedsiębiorczych. W ramach tego projektu ZHP podejmuje szereg działań nie tylko na poziomie centralnym, ale także na poziomach hufców i chorągwi. Z racji, że ZHP to Sprawności na całe życie, działania skoncentrowane są na umożliwieniu jak największej grupie harcerek i harcerzy zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności, które przydadzą im się w życiu osobistym i zawodowym.

Edukacja ekonomiczna to nie tylko nauka zasad gospodarowania finansami osobistymi czy funkcjonowania rynku pracy. To także rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, podejmowania decyzji oraz planowania przyszłości.

Jednym z głównych założeń Roku Edukacji Ekonomicznej jest zwiększenie dostępu do wiedzy ekonomicznej dla wszystkich harcerzy, niezależnie od wieku czy stopnia w naszej organizacji. Dlatego też, w ramach tej inicjatywy, organizowane są liczne warsztaty, szkolenia oraz spotkania, na których eksperci z zakresu ekonomii i finansów dzielą się swoją wiedzą z młodzieżą harcerską. Z takich inicjatyw harcerze mogą skorzystać z każdego miejsca w Polsce, bowiem pandemia COVID-19 nauczyła nas korzystania z rozwiązań online na szeroką skalę.

Ponadto, w Związku Harcerstwa Polskiego, na poziomie podstawowej jednostki organizacyjnej, harcerze mają możliwość poszerzania swojej wiedzy, poprzez różnego rodzaju tropy dotyczące przedsiębiorczości. Dzięki nim mają okazję do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy oraz rozwijania umiejętności planowania i realizacji własnych pomysłów biznesowych. Możliwość uzyskania wsparcia ze strony nie tylko codziennych instruktorów, ale także ekspertów w tych dziedzinach sprawia, że przed harcerzami otwierają się ogromne możliwości zdobywania wiedzy. Materiały można uzyskać na stronie: https://zhp.pl/wwe.

pwd. Anna Pajchrowska