Uroczystym apelem w niedzielę 20 września zakończył się tegoroczny, 28. Rajd Granica. Zuchy, harcerze i instruktorzy z całej Polski odkrywali piękno Karkonoszy i Gór Izerskich, wędrowali po malowniczych szlakach i wykonywali zadania sprawdzające ich sprawność fizyczną, manualną oraz wiedzę o ZHP i o Polsce.
Rajd w roku 2020 poświęcony był bohaterom Szarych Szeregów w szczególności Bohaterowi Chorągwi Dolnośląskiej – hm. Stefanowi Mirowskiemu.
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, w wydarzeniu wzięło udział mniej niż zawsze uczestników. Organizatorzy przygotowali 8 tras we wszystkich metodykach, przeznaczonych dla około 600 osób. Sobota – 19 września – jak zwykle była dniem, w którym wszyscy uczestnicy spotkali się w Szklarskiej Porębie i uczestniczyli w zajęciach znajdujących się w Miasteczku Programowym, zlokalizowanym przy Szkole Podstawowej nr 1. Każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie – oprócz stanowisk przygotowanych przez Referaty Metodyczne na i Zespoły Programowe Chorągwi Dolnośląskiej ZHP, można było też porozmawiać z członkami Klubów Specjalnościowych, obejrzeć wyjątkową wystawę przygotowaną przez Pocztę Harcerską, czy wziąć udział w kulinarnym konkursie Kawiarenki Akademickiej.
Wieczorem odbył się finał dla wygranych patroli z poszczególnych tras i kategorii wiekowych. Emocji było sporo. Wygrani musieli wykazać się m.in wiedzą o Bohaterze Chorągwi i Karkonoskim Parku Narodowym.
O zmroku rozpoczęła się Harcerska Msza Święta, odprawiona przez ks. Wojciecha Jurkowskiego, Naczelnego Kapelana ZHP. Dzień zakończył się pięknymi pokazami Teatru Ognia Infernal i występem Zespołu Liminis, które urozmaiciły refleksje na temat życia bohaterów Szarych Szeregów, w tym hm. Stefana Mirowskiego i roli służby w życiu każdego z nas.
Niżej podajemy wyniki współzawodnictwa tras:
ZUCHY
I miejsce: wszystkie patrole!
HARCERZE
I miejsce: 4 ŚDH Czterolistna Koniczyna, Hufiec ZHP Świdnica