Oficjalna strona internetowa Chorągwi Dolnośląskiej Związku Harcerstwa Polskiego

Piłkarski Puchar Chorągwi dla 14 DH „Ventus” i „Legnickich Lwów”

2.16K 0

Piękne gole, pasjonująca walka na boisku i emocje do ostatnich minut – tak można podsumować to, co działo się w sobotę, 13 maja, na stadionie przy ul. Złotniczej w Jeleniej Górze. Rozegrano tam Piłkarski Puchar Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.

Zgłosiło się 14 drużyn, z czego 5 wystartowało w kategorii harcerze, a 9 w kategorii harcerze starsi/wędrownicy. Pogoda na początku zawodów nas nie rozpieszczała, podczas rozgrzewki drużyn nad stadionem przeszła ulewa, dlatego rozpoczęcie, wraz z losowaniem grup, odbyło się nie na murawie, ale na krytej trybunie. Pierwsze mecze rozegrano przy lekkim deszczu. Na szczęście, później było już tylko lepiej. Z czasem chmury rozstąpiły się i zaświeciło słońce. Od pierwszych minut nie brakowało emocji. W rozgrywkach harcerzy ton grze nadawały 14 DH Ventus i 38 DH Szaniec, które w grupie zremisowały między sobą.

W kategorii starszej w jednej grupie spotkały się Legnickie Lwy i ekipa Komendantów i był to chyba najzabawniejszy mecz turnieju. Skończył się wynikiem 0:0, ale Lwy nie wykorzystały kilku stu, a nawet dwustuprocentowych sytuacji. Gdy jeden z druhów zamiast strzelić gola, niefrasobliwie wybił piłkę zmierzającą nieuchronnie do pustej bramki rywala, komendanci ruszyli do niego z podziękowaniami. Do półfinałów z tej grupy awansowały Legnickie Lwy oraz FC Zgorzelec i obie te ekipy spotkały się w finale. Był to niezwykle emocjonujący mecz. Zgorzelec prowadził już 2:0 i wydawało się, że już nic nie odbierze im zwycięstwa w turnieju. Lwy jednak zdołały się podnieść, doprowadziły do remisu a potem wygrały konkurs rzutów karnych i zdobyły Piłkarski Puchar Chorągwi. Trzecie miejsce zajęła ekipa pn. „Wspaniały”, reprezentująca 93 DH „Płomień”.

W finale kategorii młodszych 14 DH „Ventus” wygrała 4:0 z 38 DH „Szaniec”. Mogło być wyżej, ale bramkarz 38 DH popisał się kilkoma pięknymi paradami. Warto dodać, że rozgrywki młodszych oklaskiwały grupy wiernych kibiców oraz rodziców harcerzy.

W napięciu trzymał mecz o 3. miejsce w grupie harcerzy, w którym spotkały się 8 PDH „Burza” oraz połączony zespół 25 DH „Przygoda” i 6 ŚWDH „Kora Brzozowa”. W regulaminowym czasie gry gole nie padły, a karne lepiej strzelali reprezentanci „Burzy” i to oni stanęli na najniższym stopniu podium.

W przerwie zawodów odbyły się dwa konkursy indywidualne. W konkursie rzutów karnych zwyciężyli: Szymon Nowak, Maciej Szachowski, Paweł Markowski i Bartłomiej Zalewski. W emocjonującym, ale i wymagającym dobrej kondycji konkursie strzelania w poprzeczkę najlepszy był Kacper Krupa, ale organizatorzy przyznali także nagrody dwóm pozostałym zawodnikom, którzy doszli do finału: Krzysztofowi Tschirchowi i Ireneuszowi Wierzbowskiemu.

W kategorii harcerzy królem strzelców został Bartłomiej Zalewski, a najlepszym bramkarzem – Igor Grobarczyk (obaj 14 DH „Ventus”) a w kategorii harcerzy starszych/wędrowników odpowiednio: Adam Pasternak (FC Zgorzelec) i Michał Cybulski (25 DH „Przygoda”).

Na koniec warto wspomnieć, że Piłkarski Puchar Chorągwi odbył się dzięki wsparciu sponsorów. Są nimi: Termy Cieplickie, Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Jeleniej Górze, kemping Camp 66 w Ściegnach, Hufiec Karkonoski oraz Nadleśnictwo Szklarska Poręba.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i nagrody rzeczowe a zawodnicy medale. Wszystkie ekipy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Laureaci nagród indywidualnych otrzymali m.in. vouchery do Term Cieplickich.

Piłkarski Puchar Chorągwi odbywał się pod patronatem Komendantki Chorągwi Dolnośląskiej hm. Doroty Kołakowskiej, a organizatorem zawodów był Hufiec Karkonoski ZHP i Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Jeleniej Górze.

W turnieju wzięło udział ponad 150 osób. Bardzo dziękujemy drużynom za udział, za wspaniałą postawę fair play, i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok w takim, albo i większym gronie.

Czuwaj!

phm. Robert Zapora

Więcej zdjęć pojawi się na Facebooku.