Konkurs BOHATEROWIE MONTE CASSINO

Dziś mija 77 rocznica zdobycia wzgórza Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Jedna z najbardziej krwawych walk – zwana też Bitwa o Rzym – to były cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z hitlerowskimi Niemcami, które miały miejsce od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku.

24 marca generałowie Władysław Anders i  gen. Olivera Leese spotkali się w małej miejscowości Vinchiaturo, gdzie ustalono strategię działań polskiego korpusu. Anders przystał na propozycję, aby jego żołnierzom powierzyć zdobycie Monte Cassino oraz wzgórza 593: „Dla 2. Korpusu Polskiego – pisał później – przewidziano najtrudniejsze zadanie zdobycia w pierwszej fazie wzgórz Monte Cassino, a następnie Piedimonte. Była to dla mnie chwila doniosła. Rozumiałem całą trudność przyszłego zadania Korpusu. Rozumiał ją także i nie ukrywał gen. Leese. […] Zdawałem sobie jednak sprawę, że Korpus i na innym odcinku miałby duże straty. Natomiast wykonanie tego zadania ze względu na rozgłos, jaki Monte Cassino zyskało wówczas na świecie, mogło mieć duże znaczenie dla sprawy polskiej. […] Po krótkim namyśle oświadczyłem, że podejmuję się tego trudnego zadania” , Polscy żołnierze 2 korpusu zakończyli walki zdobyciem Piedimonte San Germano 25 maja 1944 roku. Cześć Ich pamięci !

Rok temu rozpoczęliśmy konkurs o polskich bohaterach spod Monte Cassino. Konkurs odbył się
w trzech etapach. Planowaliśmy rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród podczas jednego z przedsięwzięć chorągwianych. Niestety okoliczności pandemii zmuszały nas do kolejnych odwoływań imprez. Postanowiliśmy jednak zakończyć konkurs w dnu związanym z jedną z najważniejszych rocznic wydarzeń ważnych dla historii 2 Korpusu Polskiego – 18 maja – w  77 rocznicę zdobycia wzgórza Monte Cassino. W konkursie wzięli udział harcerze i harcerki z chorągwi dolnośląskiej, gdańskiej, łódzkiej, mazowieckiej.

Najwięcej punktów i nagrody rzeczowe zdobyły zespoły, zastępy :

  • I miejsce – 66 pkt – One 4 i Gustaw z Hufca ZHP w Oławie
  • II miejsce – 60 pkt – 15 DH Lipczanie z Hufca ZHP w Lubaniu
  • III miejsce – 58,5 pkt – 22 SDSH „Arsenał” zastępy „Anoda”, „Meksyk”, „Delta”, „Orsza”- z hufca ZHP w Świdnicy
  • IV miejsce – 57 pkt – Sosenki z hufca ZHP w Grójcu  (Chorągiew Mazowiecka)
  • V miejsce – Siódemka z hufca ZHP w Lubinie
  • VI miejsce – Bąbelki z  Hufca ZHP w Oławie
  • VII miejsce – Wielka szóstka z Hufca ZHP Starogard Gdański ( Chorągiew Gdańska)
  • VIII miejsce – Nieuchwytni z Hufca ZHP Starogard Gdański ( Chorągiew Gdańska)

Pozostali uzyskali poniżej 40 pkt i otrzymają dyplomy uczestnictwa w konkursie.

Related Posts

Skip to content