Górska Przygoda na Rajdzie Granica 2017

W drugiej połowie września w dniach 14-18.09.2017 drużyny harcerskie Nieprzetartego Szlaku pośród malowniczych gór Karkonoszy przeżyły niesamowitą przygodę. W Szklarskiej Porębie spotkało się ponad 250 osób niepełnosprawnych podczas ogólnopolskiego Rajdu  Granica. W kadrze projektu byli miedzy innymi: phm. Aldona Karlak, phm. Agnieszka Bartkowiak i phm. Gabriela Trela-Kilian, phm. Radosław Kobyłecki, phm. Małgorzata Ćwikowska, hm. Irena Zdyb, phm. Paweł Jaraszek, pwd Bogusław Zielonka.

Organizatorem był Referat Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Dolnośląskiej. Dzięki wsparciu finansowemu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych możliwe było zorganizowanie tego przedsięwzięcia. Młodzież miała możliwość skorzystania z wielu atrakcji Szklarskiej Poręby jak i okolic m.in. wjazd na Szrenicę, wjazd na Śnieżkę od czeskiej strony, wjazd gondolą na Stóg Izerski,  zwiedzanie Żelaznego Tygla Walońskiego, spotkania i wykłady w Centrum Edukacji Ekologicznej, wycieczka do Karpnik i wejście na Sokolik.

Wędrówki po górach dla naszych niepełnosprawnych harcerzy były nie lada wyczynem, pokonywali własne słabości i zmagali się z czasami niesprzyjającą pogodą ale osiągnęli górskie szczyty. Ponadto w Tyglu Żelaznym i podczas Rajdu odbyły się też warsztaty ceramiczne, warsztaty tworzenia biżuterii, malarskie, taneczne, śpiewanki, ogniska oraz konkursy „Harcerstwo w pigułce”. Młodzież otrzymała wyprawki i dyplomy i nagrody, w postaci między innymi: czapeczki, plecaki, koszulki, kurtki, sprzęty sportowe, gry planszowe, edukacyjne. Wszystkie zajęcia warsztatowe na poszczególnych trasach zakończyły się w sobotę przedpołudniem. Wieczorem wszyscy udział wzięli w polowej mszy Św. Odprawionej przez Kapelana ZHP hm. Wojciech Jurkowskiego a po niej odbył się wieczorny koncert z udziałem zaproszonych zespołów muzycznych. Zwieńczeniem rajdu był niedzielny uroczysty  apel wszystkich tras 11 tras (ok. 1100 osób), gdzie m.in.  oprócz odznaczeń i podziękowań degustowano tort z okazji 25 – lecia Rajdu. Po apelu i wykwaterowaniu uczestnicy projektu „Górska Przygoda.” udali się w drogę powrotną do swych domów, między innymi: do Jawora, Świdnicy, Wrocławia, Środy Śląskiej, Wałbrzycha, Płakowic, Warszawy, Stemplewa, Dęblina, Żnina, Nowego Targu, Kolbuszowej, Grójca.

Related Posts

Skip to content