Betlejemskie Światło Pokoju na Dolnym Śląsku

10 grudnia odbyło się chorągwiane przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Prochowicach. W wydarzeniu tym brało udział ponad 600 zuchów, harcerzy oraz instruktorów Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.

W minioną niedzielę Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Chorągwi Dolnośląskiej, aby mogło być przekazane hufcom, a następnie drużynom oraz finalnie każdemu z nas, by szerzyć hasło „Czyńmy pokój” oraz podkreślać jego istotę w obecnych czasach. W tym roku chorągwiane przekazanie światła odbyło się w Prochowicach pod Legnicą.

Na zuchy oraz harcerzy czekała, przygotowana przez kadrę i harcerzy z Hufca Legnica, gra terenowa, podczas której wszystkie patrole miały okazję do zgłębienia hasła tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju, którym jest „Czyńmy Pokój”. W trakcie gry stawiali czoła wielu zadaniom oraz wyzwaniom, lecz niedaremnie, ponieważ jak się okazało na jej końcu, na wszystkich uczestników czekał Mikołaj z tajemniczym podarunkiem.

Podajemy również do wiadomości wyniki współzawodnictwa podczas gry:

Trasa zuchowa:
1 m. – 2. Kotelska Gromada Zuchowa „Radosne Iskierki” – 15 pkt,
2 m. – 36 Gromada Zuchowa „Ogniste Smoki” – 14,5 pkt,
3 m. – 23 Górowska GZ „Przyjaciele Szczerbatka” – 14 pkt,

Trasa harcerska:
1 m. – 45 DH „Watra” – 21,5 pkt,
2 m. – 15 Kotelska DH „Płomień” – 19,5 pkt,
3 m. – Harcerski Szczep Środowiskowy „Nysa” – 17 pkt,

Trasa starszoharcerska:
1 m. – 77 Grunwaldzka Średzka Drużyna Starszoharcerska „Busola” – 15 pkt,
2 m. – III Cieszkowski Środowiskowy Szczep Drużyn Harcerskich „Sokół” im. A. Małkowskiego – 11 pkt,
3 m. – 45 DH „Watra” – 10 pkt.,

Gra przygotowana była przez phm. Annę Drożdż oraz 13 ADH „Pryzmat”, 218 DH „Element”, Legnickiego Kręgu Instruktorskiego, Komendy i Komisji Rewizyjnej Hufca ZHP w Legnicy.

Komendanci hufców, wraz z kadrą instruktorską i pracownikami chorągwi mieli okazję zaś do wspólnego spotkania w trakcie corocznej wigilii, podczas której padło wiele ciepłych słów, życzeń oraz ważnych odznaczeń, a mianowicie:
Zasłużony dla Chorągwi Dolnośląskiej ZHP w stopniu złotym:
– hm. Bożena MAZUR – KASPRZYSZAK

Odznaka Honorowa Srebrna zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:
– hm. Alicja GACEK (Hufiec Łagiewniki),
– hm. Miroslaw URUSKI (Hufiec Powiatu Trzebnickiego),
– hm. Łukasz NOWICKI (Hufiec Lubin),
– hm. Krzysztof STACHÓW (Hufiec Głogów),
– hm. Mariola PAMUŁA (Hufiec Świdnica).

Podczas Bratniego Kręgu na prochowickim rynku Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa w stopniu srebrnym otrzymał: – Pan Krzysztof Maj – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Całe to wydarzenie było organizowane przez Hufiec ZHP w Legnicy a odbyło się pod patronatem pani Burmistrz Prochowic Alicji Sielickiej. Podczas Mszy Św. w Kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, odprawionej przez Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemienieckiego, z rąk Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej ZHP hm. Arkadiusza Rudolfa odebrali je przedstawiciele dolnośląskich Hufców ZHP oraz goście.

To wyjątkowe wydarzenie nie odbyłoby się bez zaangażowania rodziców i członków 2 Prochowickiej Gromady Zuchowej „Wilczki” i 22 Prochowickiej Drużyny Harcerskiej, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki, Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu, Ochotniczej Straży Pożarnej, parafian księdza proboszcza Ireneusza Wójsa, Kół Gospodyń Wiejskich z Lisowic i Kwiatkowic. Koordynatorem wszystkich działań była druhna phm. Jolanta Kozubal.

Betlejemskie Światło Pokoju to idea, która towarzyszy nam już od 32 lat. Co roku wyrusza w swoją podróż z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, odebrane przez skautów z Austrii, a następnie przekazana Związkowi Harcerstwa Polskiego jako jednemu z ogniw sztafety światła, która co roku odbywa się pod innym hasłem, a w tym brzmi ono „Czyńmy pokój”: W czasach: gdy w Ukrainie toczy się wojna; gdy tak wiele niepokoju dręczy inne narody; gdy niepokój, lęk i obawy towarzyszą wielu ludziom; akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest kolejną okazją, by pochylić się nad cennym darem dla ludzkości i zainicjować refleksję nad tym, czym jest POKÓJ oraz ukazania różnych jego wymiarów.

Wydarzenie dofinansowane przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Fot.: hm. Zbigniew Warzyński, Dolnośląski Zespół Promocji, uczestnicy warsztatów komunikacji wizualnej i promocji „MOST”

Related Posts

Leave a Reply

Skip to content