Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone jest rokrocznie 11 listopada, ma na celu upamiętniać odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku – po 123 latach zaborów. Zostało ono ustanowione w 1937 roku, zniesione po 8 latach i przywrócone z powrotem w roku 1989.
Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę.
Z racji tego, że jest to święto narodowe, 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Jak wiadomo, Polska odzyskiwała niepodległość stopniowo. Jednak data 11 listopada ma upamiętniać także zawarcie rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, który ostatecznie ogłosił i przypieczętował klęskę Niemiec podczas I wojny światowej. Dodatkowo dzień wcześniej do Polski przybył Józef Piłsudski. To właśnie wtedy Polacy uświadomili sobie, że naprawdę odzyskali niepodległość
W dzisiejszych czasach największe obchody Święta Niepodległości odbywają się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie – przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczestniczą w nich najwyższe władze państwowe.
To świętowanie w każdym zakątku naszego kraju.