75. Rocznicy Powstania Harcerskiej Poczty Polowej

6 sierpnia 1944 roku na ul. Wilczej w Warszawie z inicjatywy harcmistrza, porucznika Przemysława Góreckiego PS „Kuropatwa” powstała Harcerska Poczta Polowa przemianowana później na Powstańczą Pocztę Polową. Przez  dni krwawych bojów w Warszawie najmłodsi harcerze „Zawiszacy” roznosili z narażeniem życia listy. Ludność walczącej stolicy nazywała „Zawiszaków” – „Roznosicielami nadziei”. W 2019 roku przypada okrągła 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego oraz utworzenia Harcerskiej Poczty Polowej przemianowanej w późniejszą Powstańczą Pocztę Polową. Jest to, więc idealna okazja by uczcić owych najmłodszych i jednocześnie jednych z najodważniejszych uczestników Powstania – harcerzy listonoszy.

Z tej okazji Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu wraz z Chorągwią Dolnośląską ZHP im. Stefana Mirowskiego – mają zaszczyt zaprosić na uroczystości poświęcone obchodom 75. Rocznicy Powstania Harcerskiej Poczty Polowej pt. “6 sierpnia – Dzień Poczt Harcerskich”.

W programie obchodów:

1. Podsumowanie Konkursu Plastycznego Na Projekt Kartki Pocztowej o tematyce Patriotyczno – Harcerskiej, pt. “6 sierpnia – Dzień Poczt Harcerskich”. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu wręczenie nagród oraz odznaczeń harcerskich dla uczestników. Prezentacja prac nagrodzonych oraz nadesłanych w ramach konkursu w ramach wystawy pokonkursowej.
  2. Prelekcje historyczne poświęcone Historii Powstania Warszawskiego i Historii Poczt Harcerskich przygotowane przez Przedstawicieli środowisk harcerskich, Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, Członków Fundacja Sensora- autorów Projektu Kampanii BohaterON.
  3. “Wczytaj się w historię walczącej Stolicy!” Performatywne odczyty korespondencji powstańczej należącej do zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego połączony z koncertem Zespołu reprezentacyjnego Chorągwi Dolnośląskiej ZHP HGA LIMINIS z Kamiennej Góry.

4.Otwarcie ekspozycji okolicznościowej “Najdłuższe listy z Powstania Warszawskiego ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu”.

1. Prezentacja w ramach ekspozycji czasowej pamiątek związanych ze Działalnością Poczt Harcerskich na terenie Dolnego Śląska.
  2. Uroczysty przemarsz Powstańczej Poczty Specjalnej – przeniesienie listów z Urzędu Pocztowego Wrocław 1 (ul. Krasińskiego 1) do Urzędu Pocztowego Wrocław 32 (Rynek 28.) w ramach upamiętnienia Harcerzy Poczty Powstańczej.

Udział z kampanii “BohaterON. Włącz historię”. Zapraszamy do włączenia się w ogólnopolską kampanie społeczną “BohaterON. Włącz historię”. W ramach współpracy Muzeum Poczty i Telekomunikacji oraz Fundacji Sensoria w 6 sierpnia w budynku Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu (ul. Krasińskiego 1) wspólnie przygotujemy oraz wypiszemy bezpłatne karty pocztowe, które powędrują do Powstańców.

Informujemy, iż dnia 6 sierpnia 2019 r. w ramach planowanych wydarzeń w budynku Poczty Głównej przy ul. Krasińskiego 1 przy stoisku pocztowym dostępna będzie okolicznościowa kartka pocztowa, z wizualizacją projektu, który otrzymał tytuł Grand Prix w ramach przeprowadzonego Konkursu Plastycznego Na Projekt Kartki Pocztowej o tematyce Patriotyczno – Harcerskiej, pt. “6 sierpnia – Dzień Poczt Harcerskich” oraz datownik okolicznościowy.