Rajd Granica 2019 – Sprawdź się!

„Druhny i Druhowie!

XXVII Rajd Granica właśnie dobiega końca. Po raz kolejny zuchy, harcerze, harcerze starsi,  wędrownicy oraz instruktorzy z całej Polski  przemierzając Sudety, przez 4 dni przeżywali przygody na wymagających ale i bezpiecznych trasach naszego rajdu. „.

Tymi słowami druhna hm. Dorota Kołakowska rozpoczęła apel kończący XXVII Rajd Granica. 4 dni sudeckich zmagań, na 11 trasach zorganizowanych przez hufce Chorągwi Dolnośląskiej ZHP. Każda z nich miała swój własny program, a także marszrutę. Każda wymagająca, ćwicząca hart ducha oraz sprawdzająca granice uczestników. Wśród organizatorów tras znalazły się hufce: Świdnica, Lubin, Karkonoski, Wrocław-Północ, Ziemi Dzierżoniowskiej, Wrocław-Wschód, Kamienna Góra oraz 4 trasy chorągwianego Referatu Nieprzetartego Szlaku.

Trasa I – Hufiec Świdnica:

To trasa o haśle „Wędrownicza siła”, jak sama nazwa mówi była to trasa wędrownicza. Podczas, której uczestnicy objęli kurs wskazany przez Wędrowniczą Watrę i mogli sprawdzić się właśnie poprzez jej pryzmat.

Trasa II – Hufiec Lubin:

Trasa, która wciągnęła harcerzy w wir intryg i tajemnic, ponieważ dzięki niej mieli oni szansę poczuć się niczym Sherlock Holmes i wraz z Watsonem rozwiązać niezliczone zagadki.

Trasa III – Hufiec Karkonoski:

Każdy z nas chciał być superbohaterem. Trasa III umożliwiła to wszystkim harcerzom starszą biorącym w niej udział. Przez 3 dni współzawodnictwa sprawdzali swoje umiejętności fizyczne oraz intelektualne.

Trasa IV – Hufiec Wrocław-Północ:

Ród Starków, czy Lannisterów? W role każdego z rodów z „Gry o Tron” mieli okazję wcielić się uczestnicy tej trasy, by przekonać się jak ważne są wartości takie jak: rodzina, przyjaźń czy wdzięczność.

Trasa V – Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej:

Na najdłuższej oraz najbardziej wymagającej trasie naszego Rajdu, uczestnicy wcielili się w rolę rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Z jakimi problemami się borykali, na jakie pomysły wpadali? Właśnie na te pytania odpowiedzieli wędrownicy tej trasy.

Trasa VI – Hufiec Wrocław-Wschód:

Dzika preria, kowboje, saloon i szeryf, to klimat niczym z westernowego filmu, jednak to nie film to fabuła trasy VI, w którą mieli okazję wcielić się harcerze starsi. Dzięki komendzie tej trasy uczestnicy podjąć decyzję jak potoczy się ich ścieżka fabularna.

Trasa VII – Hufiec Kamienna Góra:

To trasa dla najmłodszych uczestników Rajdu. W tym roku mieli oni okazję udać się do dalekiej Galii, by poznać Asterixa i Obelixa, aby pomóc odnaleźć ukochanego psa Obelixa, który zwie się Idefix.

Trasa IX, X, XI, XII – Referat Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Dolnośląskiej:

To trasy, które umożliwiają udział w Rajdzie naszym niepełnosprawnym harcerzom oraz instruktorom. Dzięki nim każdy z nich bez względu na wszystko może doświadczyć rajdowego ducha.

Każda trasa inna, ale wszystkie jednak dążyły do jednego celu, zgodnego z ideą tegorocznego Rajdu, do „sprawdzenia się”. Rezultatem osiągnięcia tego celu są wyniki współzawodnictwa odbywającego się podczas XXVII Rajdu Granica. Każda trasa prowadziła swoją klasyfikację, jednak to na wyniki tej ogólnej każdy czeka z niecierpliwością, a oto jej wyniki:

Trasy Wędrownicze:

Miejsce 1:
10 ŚWIDNICKA DRUŻYNA WĘDROWNICZA „MRÓWKOJADY”, CHORĄGIEW DOLNOŚLĄSKA, HUFIEC ŚWIDNICA

Miejsce 2:
BOLKI I LOLKI, Chorągiew Dolnośląska, Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej

Miejsce 3:

Zyngra, Chorągiew Łódzka, Hufiec ZHP Piotrków Trybunalski

Miejsce 4:

Beta Delta Tango Foxtrot Squad 77, Chorągiew Ziemi Lubuskiej, Hufiec Gorzów Wielkopolski

Trasy Harcerzy Starszych:

Miejsce 1:

4 ŚWIDNICKA DRUŻYNA HARCERSKA ” Czterolistna koniczyna”, CHORĄGIEW DOLNOŚLĄSKA, HUFIEC ŚWIDNICA

Miejsce 2:

UNI, CHORĄGIEW KUJAWSKO-POMORSKA, HUFIEC CHEŁMŻA

Miejsce 3:

AZYMUT 39, CHORĄGIEW LUBELSKA, HUFIEC ZHP RYKI

Trasy Harcerzy:

Miejsce 1:

ORŁY, SOKOŁY, BAŻANTY

Miejsce 2:

10 ŚWIDNICKA DRUŻYNA HARCERSKA „MRÓWKOJADY”, CHORĄGIEW DOLNOŚLĄSKA, HUFIEC ŚWIDNICA

Miejsce 3:

ALTAIR, CHORĄGIEW DOLNOŚLĄSKA, HUFIEC LEGNICA IM. JANUSZA KORCZAKA

Wszystkim patrolom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i mamy nadzieję, że już za rok spotkamy się ponownie w Karkonoszach, by przeżyć razem tę harcerską przygodę.

phm. Michał Strzelczyk

Related Posts

Skip to content