40 lecie Poczty Harcerskiej nr 28 Wrocław – „Szaniec”

15 października 2022 roku w gościnnych pomieszczeniach Klubu 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu świętowano 40-lecie działania Poczty Harcerskiej nr 28 Wrocław – „Szaniec”, która działa przy Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.

W ramach obchodów Chorągiew Dolnośląska gościła kolekcjonerów harcerskich na XXI Międzynarodowym Spotkaniu Kolekcjonerów Skautowych. W sali rycerskiej klubu kolekcjonerzy z całej Polski zaprezentowali swoje zbiory związane z historią Ruchu Harcerskiego w Polsce. Można było zobaczyć bardzo wiele odznak harcerskich, plakietek, kart pocztowych, dokumentów. Najstarsze prezentowane eksponaty pochodziły z okresu II Rzeczpospolitej.

Wraz z kolekcjonerami ciekawą prezentację przedstawili krótkofalowcy z Klubu Krótkofalowców SP6PRT. P.Z.K. Na stoisku można było zobaczyć karty QSL i dyplomy związane również z Harcerskimi Klubami Łączności. Druhowie krótkofalowcy dla upamiętnienia tego wydarzenia uruchomili specjalną stację HF40 PF, która pracuje przez cały miesiąc październik. Osoby, które nawiążą łączność, mogą pobrać specjalnie przygotowany dyplom i otrzymają okolicznościową kartę QSL.

W ramach obchodów gościliśmy osoby związane z zamiłowaniem do pisania kart pocztowych. W sali myśliwskiej odbył się Postcrossing Wrocław 2022. Tu przyjechały osoby z wszystkich zakątków naszego kraju, które wypisywały karty pocztowe do znajomych na całym świecie. W jednej z sal była zaprezentowana wystawa z wydawnictwami Poczty Harcerskiej „Szaniec”.

W samo południe wszyscy uczestnicy spotkali się w sali widowiskowej na głównej części uroczystości. Tam dołączyli wyjątkowi goście. Po prelekcjach nastąpiła miła chwila wyróżnienia kilku osób Pamiątkowym Medalem oraz chwila na przyjęcie urodzinowych życzeń. Po wspólnym zwiedzeniu wystawy i poczęstunku dla wszystkich uczestników z programem wystąpiła Harcerska Grupa Artystyczna ‘Liminis”.

Przez cały czas wydarzenia na miejscu działało stoisko Poczty Polskiej i Poczty Harcerskiej. Zwieńczeniem całości była Harcerska Poczta Hulajnogowa Specjalna. O godzinie 17.00 została przekazana przez Pocztę Polską cała korespondencja harcerzom – konwojentom, którzy w asyście zabezpieczenia technicznego i medycznego hulajnogami przewieźli ją do Urzędu Pocztowego 32 znajdującego się na Wrocławskim Rynku.

hm. Marek Stochmiałek – Naczelnik Poczty Harcerskiej nr. 28 Wrocław “Szaniec”