Wydział komunikacji jest jednostką organizacyjną Komendy Chorągwi Dolnośląskiej odpowiadającą za..
Szef wydziału: phm. Paula Rokaszewicz
STRUKTURA WYDZIAŁU
- Zespół A
- Zespół B
Odznaka kadry kształcącej jest potwierdzeniem wiedzy, doświadczenia i umiejętności w zakresie kształcenia. OKK uprawnia do kierowania zespołami kadry kształcącej oraz prowadzenia kursów, warsztatów i seminariów:
brązowa OKK – na poziomie hufcowego zespołu kadry kształcącej,
srebrna OKK – na poziomie hufcowego i chorągwianego zespołu kadry kształcącej,
złota OKK – na poziomie hufcowego i chorągwianego zespołu kadry kształcącej oraz Centralnej Szkoły Instruktorskiej ZHP.
Odznaki kadry kształcącej zdobywane są kolejno: brązowa, srebrna i złota.
Centralna Szkoła Instruktorska ZHP prowadzi rejestr odznak, który jest aktualizowany na bieżąco w oparciu o informacje przekazywane z chorągwi oraz rozkazy Naczelnika ZHP. Numeracja OKK jest nadawana przez CSI ZHP.
Aktualizacja rejestru OKK prowadzona jest na bieżąco. Aktualizacja plików na stronie odbywa się raz w miesiącu i wówczas podawany jest stan za miesiąc poprzedni. Wygaśnięcie odznaki odnotowywane jest w rejestrze z miesięcznym opóźnieniem (np. jeśli odznaka wygasa w styczniu, to w marcowym rejestrze pojawi się ona na liście odznak wygasłych). Daje to czas chorągwiom na przekazanie informacji o ewentualnym przedłużeniu odznak.
Rejestr BOKK 2016_02
Rejestr SOKK 2016_02
Rejestr ZOKK 2016_02
Rejestr OKK 2016_02_alfabetycznie
CSI ZHP wspólnie z chorągwianymi szkołami i zespołami kadry kształcącej zaplanowała w 2016 roku cykl czterech, różnorodnych tematycznie konferencji harcmistrzowskich. Treści każdej z nich powiązane są z ideą stopnia harcmistrza – rekomendujemy udział w konferencjach szczególnie instruktorom zdobywającym ten stopień.
Program poszczególnych konferencji został zbudowany wokół jednego z haseł przewodnich:
UMYSŁ
Harcmistrz rozwija się intelektualnie – nigdy nie osiada na laurach. Uczy się – w obszarze zawodowym, związanym ze swoja pasją, uczy się języków obcych. Rozwija ciekawość, wyrabia sobie poglądy i umie o nich dyskutować. Umie się wysłowić i zabiera glos w dyskusji, a nawet ja wywołuje. Jest aktywny w dyskusji. Potrafi się skupić. Rozwija praktyczna umiejętność krytycznego myślenia. Harcmistrz czyta książki. Jest aktywny intelektualnie – poznaje i rozwija swoje mistrzowskie umiejętności, zgłębia zainteresowania. Aktywnie szuka mądrości w innych ludziach. Harcmistrz stara się poznawać kulturę – rozwija swoją wrażliwość, ale też pogłębia wiedzę w obszarze sztuk wizualnych (np. malarstwo), muzyki, architektury, poezji. Harcmistrz szanuje środowisko naturalne. Harcmistrz ćwiczy zmysły, pamięć, umiejętność obserwacji i wnioskowania. Wie na czym polega bycie mistrzem w dziedzinie umysłu.
DUCH
Harcmistrz ma kręgosłup moralny – ma ukształtowane postawy, zgodne z Prawem Harcerskim i Zobowiązaniem Instruktorskim. Zachowuje się etycznie. Braterstwo, postawa zainteresowania i odpowiedzialności za drugiego człowieka jest kluczowa dla harcmistrza. Harcmistrz głęboko szanuje innych ludzi, ich godność i inne przyrodzone prawa. Świadomie buduje relacje z innymi ludźmi. Dba o integralność swoich poglądów, słów i czynów. Jest odważny. Cechuje go męstwo. Pracuje nad rozwijaniem silnej woli. Zawsze dotrzymuje słowa. Potrafi w sposób racjonalny wyrażać i bronić swoich poglądów. Wie na czym polega bycie mistrzem w dziedzinie ducha.
HARMONIA
Harcmistrz dba o równowagę w swoim życiu. Potrafi harmonijnie żyć dzieląc swój czas wiedzę i umiejętności między rodzinę, przyjaciół i znajomych, pracę i służbę w harcerstwie. Potrafi dać przykład innym jak sobie dawać radę w trudnych momentach swojego życia. Potrafi zarażać innych swoją radością z dawania innym oraz świadomie dokonuje wyborów życiowych, doraźnie i długoterminowo. Harcmistrz dba o dobrą kondycję swojego ciała. Dba o ruch, higienę, uprawia różne sporty. Harcmistrz zna i stosuje zasady prawidłowego żywienia. Unika zachowań i nawyków niekorzystnych dla zdrowia. Potrafi wykorzystać uprawianie sportu jako okazję do kształtowania umiejętności współzawodnictwa, współpracy, umiejętności wygrywania i przegrywania, umiejętności mierzenia się z własnymi słabościami i ich przezwyciężania, wytrwałości. Wie na czym polega bycie mistrzem w dziedzinie równowagi.
SŁUŻBA
Harcmistrz pełni służbę na rzecz drugiego społeczeństwa i na rzecz społeczeństwa. Zna polska kulturę i tradycje, historie. Ważne są niego sprawy Polski: rozwija wiedze i wyrabia sobie poglądy w takich dziedzinach jak ekonomia i gospodarka, kultura, stan demokracji, życie polityczne, ważne problemy społeczne, prawa człowieka, społeczeństwo obywatelskie. Czyta prasę i korzysta z innych sposobów wyrabiania sobie opinii. Jest aktywny w korzystaniu z biernego prawa wyborczego. Jest gotów podjąć służbę we władzach samorządowych i państwowych. Podejmuje odpowiedzialność za swoją społeczność. Służy bliźnim – aktywnie szuka pola służby potrzebującym. Dostrzega potrzeby społeczne i poszczególnych osób. Unika postawy konsumpcjonizmu. Dba o to, jakie dobra materialne używa i konsumuje (fair trade; prawa człowieka w krajach, skąd pochodzą ubrania, urządzenia, żywność). Działa na rzecz pokoju. Działa na rzecz dobrej jakości demokracji. Wie na czym polega bycie mistrzem w dziedzinie służby.
Terminy i miejsca:
– 20-21.02.2016 w Krakowie – pierwsza z cyklu konferencji pod hasłem „Piękny umysł”, której organizatorem jest ZKK Chorągwi Krakowskiej „Wierchy”.
Główne jej cele to:
– zwrócenie uwagi na wagę rozwoju intelektualnego harcmistrzów,
– pogłębienie wrażliwości harcmistrzów w obszarze nauki i sztuki,
– znalezienie odpowiedzi na pytanie: czym dla harcmistrza jest bycie mistrzem w dziedzinie umysłu?
Do udziału w konferencji można się zgłosić za pomocą formularza na stronie: http://szkolatrenerowzhp.pl/?p=344
– 23-24.04.2016 we Wrocławiu, organizatorem jest ZKK Chorągwi Dolnośląskiej
– 4-5.06.2016 w Gdańsku, organizatorem jest SI Chorągwi Gdańskiej „MAK”
– 19-20.11.2016 w Chorzowie, organizatorem jest SI Chorągwi Śląskiej
Konferencje są formami wymiany doświadczeń poziomu harcmistrzowskiego i tym samym doskonale wpisują się w wymagania próby na stopień harcmistrza. W zależności od KSI danej chorągwi wymagany może być udział w dwóch lub trzech konferencjach harcmistrzowskich (jako ekwiwalent kursu harcmistrzowskiego).