Harcerska wyprawa szlakiem 2 Kampanii gen. Władysława Andersa

Wyprawa odbyła się w dniach 18-30 września 2022 roku, uczestniczyły w niej reprezentacje hufców Świdnica, Głogów, Lubań, Środa Śląska, Wrocław Południe, Karkonoski Hufiec w Jeleniej Górze, Hufca Powiatu Trzebnickiego.

Zamierzeniem organizatorów było aby przez aktywny w wyprawie – poznawanie miejsc historycznych nie tylko w oparciu o podręczniki i Internet ale w terenie – poszerzać wiedzę, kształtować postawy patriotyczne, upamiętniać historię wydarzeń polskich żołnierzy kampanii włoskiej. Harcerze i instruktorzy odwiedzili miejsca i miejscowości walk żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w Bolonii, Monte Cassino, Piedimonte san Germano, region Marche – w tym Loreto. Ważnym elementem było też poznanie miejsc pobytu żołnierzy –w Casamassima – szpitala oraz budynków, w których mieszkali będący w rekonwalescencji żołnierze oraz pobytu żołnierzy 2 Korpusu w Materze, gdzie zorganizowano szkołę podchorążych dla żołnierzy Armii gen. Andersa. Polskiego.

Istotnym dla przebiegu projektu i dla uczestników wyprawy było spotkanie z panią Anną Marią Anders – córką generała Andersa pełniącą aktualnie funkcję Ambasadora RP w Rzymie. Projekt był realizowany przy wsparciu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasady Polskiej w Rzymie.

     

Related Posts

Skip to content