Zlot Chorągwi Dolnośląskiej ZHP – Zgorzelec 2019

25 maja odbył się Zlot Chorągwi Dolnośląskiej ZHP Zgorzelec 2019, wzięło w nim udział 1338 uczestników podzielonych na 8 tras metodycznych. Każda trasa miała swój odrębny program.
Nasi najmłodsi uczestnicy – zuchy, miały odbyły podróż na Dziki Zachód, na którym przyszło im sprostać nie lada wyzwaniu. Musieli pomóc szeryfowi w odnalezieniu jego Gwiazdy.
Harcerze obrali „Kurs na bohatera!” podczas, którego wspólnie na punktach zastanawiali się kim jest bohater dnia codziennego? Uczestnicy tej trasy mieli okazję między innymi wcielić się samodzielnie w role bohaterów realizując grę w poszukiwaniu ukrytych haseł z Prawa Harcerskiego w życiu codziennym. Trasa ta miała również okazję do odwiedzenia Tierpark Görlitz, które udostępniło im darmowe wejściówki, za które serdecznie dziękujemy i zachęcamy do zwiedzenia pięknego niemieckiego Zoo (https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/)
Harcerze starsi i wędrownicy chwycili za ster i wyruszyli swoimi myślami w przyszłość, dzięki czemu mieli okazję przybić do portu na każdym kontynencie i pochylić się nad istniejącymi na nim problemami, a wszystko to, by uświadomić co w teraźniejszości możemy zrobić, by im zapobiec.
Na trasie Nieprzetartego Szlaku każdy uczestnik miał szansę do zagłębienia się w historii II Wojny Światowej w nawiązaniu do Szarych Szeregów, a także zwracali uwagę na istotny w dzisiejszych czasach problem zanieczyszczenia środowiska.
Instruktorzy i starszyzna rozwijali w sobie harcerską tożsamość, a sama trasa umożliwiła im wymianę doświadczeń, a także konieczność pracy z autorytetem w ZHP, a także bohaterami takimi jak hm. Stefan Mirowski.
Chorągwiani seniorzy w ramach IX Złazu Seniorów i Starszyzny ZHP mieli okazję do zapoznania się z historią Łużyc, a także z życiem, kulturą mieszkańców tego terenu.
Każda trasa miała inny temat, jednak wszyscy razem tworzyliśmy Zlot Chorągwi Dolnośląskiej ZHP Zgorzelec 2019 i dochodziliśmy do jego hasła przewodniego jakim było „Klaruj przyszłość!”.

Całość zlotu zwieńczyła uroczysta Msza Święta, po której wszyscy uczestnicy wzięli udział w przemarszu na miejsca apelowe, by wspólnie z władzami Chorągwi Dolnośląskiej ZHP zakończyć zlot.

Pragniemy podziękować naszym partnerom:

  • Miastu Zgorzelec – https://zgorzelec.eu/ – https://www.facebook.com/zgorzelecEU/
  • Gminie Zgorzelec – http://www.gmina.zgorzelec.pl/
  • Miastu Partnerskiemu Görlitz -https://www.goerlitz.de/Tourismus.html
  • KS Turów sekcja żeglarska – https://www.facebook.com/groups/ksturowzagle/
  • Centrum RT Radomierzyce – https://www.crtradomierzyce.pl/
  • TV Bogatynia – https://www.tvbogatynia.pl/
  • Hufcowi ZHP Lubań im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP – http://www.luban.zhp.pl/ – https://www.facebook.com/ZhpLuban/
  • Hufcowi  ZHP Bolesławiec im. Szarych Szeregów – http://zhp.boleslawiec.pl/ – https://www.facebook.com/HufiecBoleslawiec/

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne przeżycie tego dnia i do zobaczenia na harcerskim szlaku!


Pełną relację możecie zobaczyć na Wydarzeniu:
https://www.facebook.com/events/352877661995167/

Galeria zdjęć:

fot. Mateusz Bogacki – Hufiec Wrocław im. Polonii Wrocławskiej 
https://lightroom.adobe.com/shares/a71c21ff911541fdbd55a9d2f9c167e1

fot. Zbigniew Warzyński
https://flic.kr/s/aHsmE4ugkz

 

Related Posts

Skip to content