Oficjalna strona internetowa Chorągwi Dolnośląskiej Związku Harcerstwa Polskiego

Zlot 2022 – trasa zuchowa

FABUŁA TRASY:

ZUCHY W KRAINIE CZARÓW

W niedalekiej krainie Antydia, a dokładniej po drugiej stronie króliczej nory, zła królowa Kier pojmała Szalonego Kapelusznika i uwięziła go w Ciemnym lochu głęboko w podziemiach miasta Wrocławia. Tym samym odebrała mu jedyną radość życia: Projektowanie i Tworzenie fikuśnych i pięknych nakryć głowy.  Na straży sekretnego wejścia do podziemnego lochu, zasiada Krasnal Śpioch, który ciągle przysypia na warcie. Królowa, znając spryt i odwagę Alicji oraz przyjaciół Kapelusznika, zamknęła sekretne wejście na klucz, a klucz ten ukryła w skrzyni z innymi starymi kluczami do bram miasta. Kiedy Alicja wyruszyła z misją ratunkową, przebiegła królowa zamieniła magiczne przejścia, aby Alicja trafiła do równoległej krainy czarów zwanej Zantydią, gdzie teraz błądzi bez celu i choć blisko jest kapelusznika, nie może go sama uwolnić. Dlatego Kochane Zuchy, przybywajcie z pomocą do krainy zwanej Wrocławiem, przynieście światełko i nadzieję na wolność dla kapelusznika. Pamiętajcie jednak, że będziecie musieli wykazać się zręcznością, sprytem, współpracą oraz logicznym myśleniem, aby przechytrzyć królową Kier i jej królewską gwardię.  Królowa utrudniła, również i wam zadanie: Jedyną mapę, która prowadzi do klucza, zaczarowała w zwierciadło i magicznym zaklęciem rozbiła je na kilka kawałków. Każdy z elementów ukryty jest w  zielonych zakątkach Wrocławia, strzeżony przez  królewską gwardię. Waszym zadaniem będzie odnalezienie wszystkich elementów mapy, odczytanie współrzędnych skrytki klucza do sekretnego wejścia i uwolnienie Szalonego Kapelusznika. Ćwiczcie umysły nieustannie, aby udało Wam się uwolnić Kapelusznika i odnaleźć Alicję.

KOMENDA TRASY I ZUCHOWEJ

hm. Monika OLSZEWSKA 
(Hufiec ZHP Świdnica)
– Komendantka Trasy

Kontakt: 
zuchowy@dolnoslaska.zhp.pl

phm. Małgorzata KOLASA 

(Hufiec ZHP Świdnica)
– Zastępczyni Komendantki Trasy       ds. Programowych

Kontakt: 
zuchowy@dolnoslaska.zhp.pl

phm. Izabela RADKA
(Hufiec ZHP Turek)
– Zastępczyni Komendantki Trasy       ds. Organizacyjnych

Kontakt: 
zuchowy@dolnoslaska.zhp.pl

hm. Michał MARCYNIUK 
(Hufiec ZHP Świdnica)
– Członek Komendy Trasy

Kontakt: 
zuchowy@dolnoslaska.zhp.pl

Ramowy program trasy:

piątek – 03.06.2022 r.

 • 18:00 – 19:00 – przyjazd i zakwaterowanie w szkole (w warunkach polowych) uczestników 3 dniowego zlotu,
 • 19:00 – 20:00 – kolacja (przygotowana z zakupionych produktów, dostarczonych przez główny sztab),
 • 20:00 – 21:30 – blok zajęć wieczornych,

sobota – 04.06.2022 r.

 • 8:00 – śniadanie 
 • 9:00 – przyjazd uczestników 1 dniowego zlotu,
  start trasy – rozpoczęcie współzawodnictwa, 
 • 14:00 obiad na trasie,
 • 15:00 – 17:00 – Miasteczko inspiracji, 
 • 18:00 – Apel Chorągwi (wyniki współzawodnictwa tras),
 • 19:30 – Teatr AVATAR z Legnicy,
 • 20:00 – powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja

niedziela – 5.06.2022 r.

 • 8:00 – śniadanie
 • 9:00 – Odkrywanie Wrocławia – realizacja propozycji programowej Odkrywcy Dolnego Śląska,
 • zakończenie

Realizowane instrumenty metodyczne

Trop zuchowy – Alicja w Krainie Czarów  (proponowany przez Dolnośląski Referat Zuchowy). 

Realizacja Propozycji Programowej Odkrywcy Dolnego Śląska – wędrując szlakiem: Co nas wyróżnia? Poznaj dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

Zadanie przedzlotowe:

Waszym Zadaniem przedzlotowym jest napisanie listu do Królowej Kier w delikatnym tonie z prośbą o uwolnienie Szalonego Kapelusznika. W liście tym musicie przedstawić się sprytnie i czarem tekstu rymowanego, spróbować udobruchać i uprosić królową o ułaskawienie dla naszego przyjaciela. Listy nadsyłajcie magiczną drogą e-mailową opieczętowane Nazwą Gromady i Hufcem, z którego nadjedziecie. Adresatem waszych listów niech będzie: zuchowy@dolnoslaska.zhp.pl

Jeśli wasze listy będą czarujące, a Królowa będzie miała dobry dzień,  rzuci Wam  cenną wskazówkę.

Uwagi do opiekunów gromad:

 • Zgłaszamy realne nazwy gromad zuchowych.
 • Legitymacja szkolna – gwarantuje darmowy przejazd proszę dopilnować, aby zuchy miały aktualne legitymacje.
 • Posiłek ciepły specjalna dieta – dopilnować na zlocie, aby dziecko otrzymało odpowiedni posiłek.

Liczba osób:

Bez limitu, przy czym liczba opiekunów adekwatna do liczby zuchów (1/15 zuchów).

Obowiązujący ekwipunek:

 • apteczka,
 • długopis,
 • busola,
 • telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją “Actionbound”,
 • powerbank (a nawet 2),
 • worek lub plecach na skarby,
 • kubek na napoje,
 • trasa przebiega w pełnym umundurowaniu,
 • legitymacja szkolna – gwarantuje darmowy przejazd,

Organizatorzy zapewniają:

 • dyplom dla każdej gromady,
 • znaczek zlotowy, 
 • trop dla zuchów,
 • kolacje i śniadania, wrzątek w miejscu noclegowym (dla opcji 3 dniowego zlotu),
 • drugie śniadanie i ciepły posiłek – obiad w sobotę – dla wszystkich,

Ankieta zgłoszeniowa: