Uroczystym apelem w niedzielę 12 września zakończył się tegoroczny, 29. Rajd Granica. Zuchy, harcerze i instruktorzy z całej Polski odkrywali piękno Karkonoszy i Gór Izerskich, wędrowali po malowniczych szlakach i wykonywali przygotowane dla nich zadania, a przede wszystkim #Odkrywali Ducha Gór.

Rajd w roku 2021 poświęcony był Odkrywaniu tajemnic Karkonoszy i miejscowych legend.

Organizatorzy przygotowali 12 tras we wszystkich metodykach, przeznaczonych dla ok. 1000 osób.
Sobota – 11 września – była dniem, w którym wszyscy uczestnicy spotkali się w  Borowicach i uczestniczyli w zajęciach w Miasteczku Programowym, zlokalizowanym w hali sportowej. Podczas kilku godzin działania miasteczka programowego można było nauczyć się m.in grawerowania na szklanych butelkach, robienia bransoletek a także dowiedzieć się jak wygląda złoto i spróbować go odszukać. Podczas zajęć obecny był prawdziwy Duch Gór, który opowiadał historie i legendy Karkonoszy.

Ponadto między kramami Miasteczka Programowego można było znaleźć stoisko Poczty Harcerskiej “Szaniec”, przy którym każdy uczestnik Rajdu mógł wysłać pamiątkową kartkę pocztową.

O zmroku rozpoczęła się Harcerska Msza Święta, odprawiona przez ks. Wojciecha Jurkowskiego, Naczelnego Kapelana ZHP.
Dzień zakończył się spektaklem teatralnym grupy AVATAR, a następnie Turniejem Nocnej Koszykówki.

Niżej podajemy wyniki współzawodnictwa tras:
⚜️ ZUCHY:
I miejsce: patrol Reprezentacji Hufca ZHP Jarocin
II miejsce: dla wszystkich patroli z całej Trasy Zuchowej
⚜️ HARCERZE:
I miejsce: 10 Świdnicka Drużyna Harcerska „Mrówkojady”, Hufiec ZHP Świdnica, Chorągiew Dolnośląska
II miejsce: Azymut, Hufiec ZHP Ryki, Chorągiew Lubelska
⚜️ HARCERZE STARSI:
I miejsce: Młode Wilki, Hufiec ZHP Jarocin, Chorągiew Wielkopolska
II miejsce: Venatores, Hufiec ZHP Ryki, Chorągiew Lubelska
III miejsce: Mrówkojady, Hufiec ZHP Świdnica, Chorągiew Dolnośląska
⚜️ WĘDROWNICY:
I miejsce: Siedem nieszczęść, Hufiec ZHP Lubin, Chorągiew Dolnośląska
II miejsce: GAJ-MAN, Hufiec ZHP Biała Podlaska, Chorągiew Lubelska
⚜️ NIEPRZETARTY SZLAK:
I miejsce: 44 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku “Łaziki”, Hufiec ZHP Wrocław Południe, Chorągiew Dolnośląska
II miejsce: dla wszystkich Patroli na Trasach Nieprzetartego Szlaku
To nie wszystko! Podczas całego rajdu można było wziąć udział w Konkursie Fotograficznym. ? Oto jego wyniki:
I miejsce: Szymon Grześkiewicz, Hufiec ZHP Lubin, Chorągiew Dolnośląska
II miejsce: Anna Pajchrowska, Hufiec ZHP Ziemi Dzierżoniowskiej. Chorągiew Dolnośląska
III miejsce: Wiktor Rzemiński, Karkonoski Hufiec ZHP w Jeleniej Górze, Chorągiew Dolnośląska
WYRÓŻNIENIE: Szymon Czupyk, Hufiec ZHP Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Wisienką na torcie jest rozstrzygnięcie Nocnego Turnieju Koszykówki, w którym każdy dał z siebie 100%! ? ?
I miejsce: Karkonoskie Przy100jniaki, Karkonoski Hufiec ZHP w Jeleniej Górze, Chorągiew Dolnośląska
Dziękujemy sponsorom i naszym partnerom, którzy wspomogli nas w organizacji tego przedsięwzięcia, a w szczególności:
Sponsorem nagród była składnica harcerska Woda Góry Las, która już od ponad 20 lat dostarcza harcerzom i turystom ekwipunek pozwalający na swobodne i bezpieczne podróżowanie w każdych warunkach. Na www.wgl.pl znajdziecie pełen asortyment harcerski, turystyczny oraz własną produkcję – plakietki harcerskie, koszulki biwakowe czy pagony haftowane. Woda Góry Las to również wypożyczalnia sprzętu turystycznego, która działa przez cały rok oraz ekipa ludzi z pasją, którzy zawsze chętnie doradzą.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów zobaczymy się na górskim szlaku! ⛺️ ?

@rajdgranica